Meloni: Elon Musk nem jelent veszélyt a demokráciára, Soros György igen
Nyilvánosan is védelmébe vette Elon Muskot az olasz miniszterelnök.
A demokráciaféltés sokszor csapott át hisztériába az elmúlt öt évben, ezúttal viszont nem túlzás állítani, hogy súlyosan csorbul a magyar jogállamiság.
„Múlt héten Áder János köztársasági elnök aláírta az információs szabadságról szóló törvény – az infotörvény – módosítását, ami októberben lép életbe. A közérdekű adatok ezután sokkal nehezebben és szűkebb körben lesznek megismerhetőek, mint eddig. Ez nem pusztán az újságírókat érinti, hanem minden olyan állampolgárt, aki számára fontosak a közügyek, a közérdekű adatok megismerhetősége ugyanis nagyon fontos fokmérője egy demokrácia minőségének. Ezek állapota pontosan mutatja, hogy az állam mennyire engedi az állampolgárokat beleszólni közügyekbe. A demokráciaféltés sokszor csapott át hisztériába az elmúlt öt évben, ezúttal viszont nem túlzás állítani, hogy súlyosan csorbul a magyar jogállamiság. (…)
Szűk három évvel ezelőtt Joó Hajnalka, az origo.hu akkori, a vs.hu ma aktív újságírója közérdekű adatigényléssel fordult a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz és a Miniszterelnökséghez a Századvég-csoporttal köttetett 3,1 milliárdos (később közel 5 milliárdosra bővült) szerződéseik alapján írt tanulmányaik megismerhetősége miatt. Az újságíró, miután kérését megtagadták, a bírósághoz fordult, jogi képviseletét a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) látta el. Mi most az ügyben eljáró Hidvégi Fannyval, a TASZ programvezetőjével beszélgettünk, hogy tisztán lássunk az ügyben.
A kormány két okra hivatkozott a tárgyalások során. Az egyik érvük az volt, hogy ezek a tanulmányok, mivel nem közalkalmazottak írták őket minisztériumi irodákban, hanem tanácsadó és egyéb cégek szellemi termékei, szerzői jogvédelem alatt állnak. Lényegében arra hivatkozott a kabinet, hogy nincs felhatalmazása harmadik félnek kiadni ezeket a dokumentumokat. A másik mondásuk emellett az volt, hogy ezek stratégiatervezés szempontjából fontos anyagok, ún. döntéselőkészítői adatoknak minősülnek, magyarul: nyilvánosságra kerülésük ütközik az állam érdekeivel. De a TASZ idén június 18-án jogerősen is megnyerte a pert. A dokumentumokat ki kell adni. Trócsányi László igazságügyi miniszter egyetlen héttel a jogerős ítélet után, pénteken benyújtotta a törvény módosítását, amiről az országgyűlés gyorsított eljárásban már következő hétfőn szavazott. De nem csak ez mutatja, hogy a módosítás egyértelműen a Századvég-esetre válaszul született meg. A törvényszöveg változásai magukért beszélnek, és nem túlzás állítani, hogy a kormány a TASZ pereskedése után bosszúból korlátozza az információszabadságot.”